Zodra het lente wordt, krijgen niet alleen bomen en bloemen de kriebels… ook op scholen gaat het weer over de onderwerpen waar kinderen van álle leeftijden nieuwsgierig naar zijn: verliefdheid, vriendschap, grenzen en je lijf. Jawel, het is weer tijd voor de Week van de Lentekriebels!
Lees verder onder de advertentie
Van 31 maart t/m 4 april 2025 praten basisscholen in heel Nederland op een luchtige, veilige én leerzame manier met kinderen over relaties en seksualiteit. Want laten we eerlijk zijn: als ouders zijn we soms een beetje ongemakkelijk als het gaat over piemels, puberteit of de bloemetjes en de bijtjes.
Lees verder onder de advertentie
Het thema dit jaar: ‘Twintig jaar Week van de Lentekriebels’
Al twintig jaar geven basisscholen relationele en seksuele vorming. Waarmee leerkrachten – naast ouders – kinderen de kennis en vaardigheden bieden die hen ondersteunen bij een gezonde en veilige ontwikkeling. Scholen werken daarmee aan het bevorderen van een positief zelf- en lichaamsbeeld, het leren aangeven van wensen en grenzen en het herkennen en respecteren van die van anderen, wat kinderen weerbaarder maakt tegen (seksueel) grensoverschrijdend gedrag. Ook leren zij respect te hebben voor diversiteit zodat elk kind zichzelf kan zijn, zo valt te lezen op de website van kenniscentrum Rutgers.
Het doel is volgens Rutgers niet om kinderen te overspoelen met volwassen onderwerpen, maar om ze op hun eigen niveau, dus afgestemd op hun leeftijd, te leren dat hun lijf van hen is. En dat praten over gevoelens, grenzen en liefde niet spannend hoeft te zijn — maar juist normaal.
Wil je thuis op een laagdrempelige manier verder aan de slag met deze onderwerpen? Hieronder vind je boeken die leuk zijn om zelf te lezen of voor te lezen. Klik op de afbeelding om meteen te shoppen.
Lees verder onder de advertentie
1. Joris is zijn navel kwijt
€14,95 via Bruna
2. De zomer van Joris en zijn vrienden
€14,95 via Bruna
3. Aissa wil trouwen
€14,95 via Bruna
4. Joris trekt een jurk aan
€14,95 via Bruna
5. Het is heus niet raar hoor!
€17,50 via Bruna
6. Een groot gezin voor Mama Struis
€10 via Bruna
7. De vliegcopter vol liefde
€10 via Bruna
Op zoek naar boeken over diversiteit? Hier vind je acht toppers waar je blij van wordt.
Yolanthe Cabau is niet alleen een succesvolle actrice, presentatrice én Kek Mama columnist, maar vooral een liefdevolle moeder. Haar zoontje Xess Xava, die ze samen met ex-man Wesley Sneijder heeft, is haar grote trots. Maar zoals dat tegenwoordig helaas vaker gaat op sociale media, krijgt ook hij te maken met ongevraagde meningen en ongepaste opmerkingen.
Soms doe je als ouders iets waar je later spijt van hebt. Of waar je je enigszins voor schaamt. Zo ook Dilara, die door een actie niet bepaald meer goed bekend staat op de school van haar dochters.
Als de school belt flitsen er tachtig scenario’s door je hoofd, geen van alle goede. Gelukkig is er niet altijd sprake van rampspoed. Zoals bij Mieke (39), moeder van Merel (15) en Xavi (3).
Je kent het wel: je doet even snel een boodschap en tegen de tijd dat je thuiskomt, is er een klein drama ontstaan. Maar dit keer geen omgekieperd pak melk of een kleuter die zijn knuffel kwijt is. Nee, er is ingebroken! Of toch niet?
Marloes (33) is redacteur bij Kek Mama en woont met vriend, peuter (3) en baby (10 maanden) in Arnhem. Ze schrijft in haar columns over hoe ze het hoofd boven water houdt in haar chaotische gezinsleven en de overgang van één naar twee kinderen. Deze week over: de eerste wendag op de basisschool.
Patrick (53) is schrijver van romans en freelance tv-redacteur. Hij woonde over de hele wereld en heeft vijf kinderen. Voor zijn column put hij uit een oneindige bron van even herkenbare als opmerkelijke verhalen over het vaderschap.