Als het onweer losbarst, ben je binnen natuurlijk het veiligst. Maar wist je dat er ook in huis een aantal dingen zijn waar je goed op moet letten als het dondert en bliksemt?
Lees verder onder de advertentie
In ons land onweert het ongeveer 25 dagen per jaar. Dat gebeurt als warme lucht stijgt en koude lucht sterk daalt: door die wrijving ontstaat onweer.
De luchtstromen gaan dan met een snelheid van maximaal honderd kilometer per uur langs elkaar heen, waarbij de wolk wordt ‘opgeladen’. Daardoor worden ontladingen mogelijk tussen de onweerswolk en andere wolken – of tussen de onweerswolk en de aarde. Zo ontstaat bliksem en donder.
Lees verder onder de advertentie
Zoek buiten dekking
Voor de meeste mensen is het bekend ze bij onweer beter niet buiten kunnen zijn. Vooral in een open veld, onder bomen en op het water ben je in gevaar. Het beste kun je schuilen in bijvoorbeeld een auto of je anders zo klein mogelijk maken (hurken).
De veiligste plek is natuurlijk binnen, zoals je eigen huis. Je zou denken dat je dan niets kunt overkomen als het buiten flink tekeer gaat. Toch is het belangrijk dat je alert bent op een aantal zaken. Wij zetten ze voor je op een rij:
Lees verder onder de advertentie
Sluit je deuren en ramen
Zo maak je de kans (nog) kleiner dat bliksem bij je inslaat, want bliksem wordt aangetrokken door tocht.
Ga niet douchen
Het lijkt een fabeltje, maar dat is het niet. De kans dat je onder de douche geraakt wordt door het onweer is weliswaar erg klein, maar water geleidt elektriciteit. Dus je kunt voor de zekerheid beter even wachten met douchen of afwassen tot de bui voorbij is.
Lees verder onder de advertentie
Schakel elektrische apparaten uit
Kom niet in de buurt van koperen leidingen of elektrische kabels en haal alle stekkers uit het stopcontact. Zo voorkom je dat bijvoorbeeld je televisie of laptop het begeeft, mocht de bliksem inslaan. Bel dus ook niet met je telefoon terwijl die in het stopcontact zit.
Lees verder onder de advertentie
Neem een bliksemafleider
Wie een bliksemafleider op het dak van z’n huis heeft staan, voorkomt (zoveel mogelijk) schade aan z’n huis bij een inslag. Het apparaat leidt de stroom namelijk naar de grond.
Yolanthe Cabau is niet alleen een succesvolle actrice, presentatrice én Kek Mama columnist, maar vooral een liefdevolle moeder. Haar zoontje Xess Xava, die ze samen met ex-man Wesley Sneijder heeft, is haar grote trots. Maar zoals dat tegenwoordig helaas vaker gaat op sociale media, krijgt ook hij te maken met ongevraagde meningen en ongepaste opmerkingen.
1 April is voor kinderen een feestdag op zich. Geintjes bedenken, mensen foppen en dan gierend van het lachen kijken of iemand erin trapt. Maar dit jaar liep het bij Keesje thuis nét even anders dan gepland. Of nou ja, misschien juist precies zoals gepland: een Tikkie voor iedereen!
Als de school belt flitsen er tachtig scenario’s door je hoofd, geen van alle goede. Gelukkig is er niet altijd sprake van rampspoed. Zoals bij Mieke (39), moeder van Merel (15) en Xavi (3).
Soms doe je als ouders iets waar je later spijt van hebt. Of waar je je enigszins voor schaamt. Zo ook Dilara, die door een actie niet bepaald meer goed bekend staat op de school van haar dochters.
Merel had nooit gedacht zó’n moeder te worden en vond thuisblijfmoeder eigenlijk een beetje een vies woord. En haar baan was toch ook best leuk? Maar toen ze weer ging werken na haar verlof, wist ze ineens helemaal niet meer wat er nou zo leuk aan was geweest.