Janna (42) heeft ADHD. Net als haar drie dochters van 11, 9 en 7. Zelfs hun hond is een stuiterbal.
Lees verder onder de advertentie
‘In ons huis is het zelden stil. Altijd praat, zingt of neuriet er iemand. En vroeger kwam ik standaard te laat met mijn kinderen op de peuterschool of dan liepen ze nog op sloffen – gelukkig gaat dat inmiddels beter. Maar nog steeds kan ik warrig zijn.
Lees verder onder de advertentie
Soms vergeet ik boodschappen te doen, één keer moesten we daardoor bij de McDonalds ontbijten. Het is snel chaos in mijn hoofd, dus het huishouden plus alle agenda’s runnen is voor mij een hele uitdaging. Daarom zorg ik voor genoeg rust in ons leven: we hebben geen drukke, volgeplande weekenden. Op vakantie huren we een huisje in de natuur, we gaan niet naar een volle camping. En ik drink geen koffie meer, daar werd ik nog drukker van. Het zijn kleine aanpassingen die ervoor zorgen dat onze balans niet verstoord wordt.’
Tomeloze energie
‘Als kind had niemand van mij vermoed dat ik ADHD heb. Ik was een gezellig, vrolijk en pienter meisje. Wel praatte ik heel veel. Op de scouting kon ik mijn tomeloze energie kwijt. Maar later, rond mijn 35ste, liep ik vast. Ik had vlak achter elkaar de kinderen gekregen en vond het heel lastig om prioriteiten te stellen. Dan was ik om 5 uur ’s middags nog niet aangekleed, omdat ik eerst alles voor de kinderen deed. Het was een chaos in mijn hoofd. Tupperware-bakjes zette ik op een hete kookplaat, sokken belandden in de voorraadkast. Ik deed ook nog een studie en vond het heel lastig om de opdrachten goed in te plannen.
Lees verder onder de advertentie
Toen mijn broer zich liet testen op ADHD – ook hij liep tegen dezelfde problemen aan – besloot ik dat ook te doen. De diagnose was duidelijk: ik had ADHD. De puzzelstukjes vielen op hun plaats. Het was alsof ik een handleiding voor mezelf kreeg. Ik kreeg coaching aangeboden waardoor ik leerde overzicht te krijgen en grote taken in kleine taakjes op te delen. Dat gaf rust.’
‘Van mijn twee oudste dochters staat ook vast dat ze ADHD hebben. Bij de jongste vermoed ik het ook, maar zij moet nog getest worden. Dat mijn kinderen het ook hebben, verbaasde mij niet. ADHD is nu eenmaal erfelijk. Dus ik schrok niet van de diagnoses. Juist omdat ik het zelf ook heb, wist ik dat ik mijn dochters goed zou begrijpen en kan begeleiden.
Lees verder onder de advertentie
Mijn meiden hebben een korte concentratieboog. Feline, de oudste, praat heel veel en is snel afgeleid. Dan legt de juf iets uit maar is zij met haar gedachten bij de vlinder die ze buiten ziet vliegen. Ze loopt iets achter met spelling en rekenen, zo lukt het haar niet om de tafels in haar hoofd te stampen. Mijn tweede dochter Isa is heel snel overprikkeld: ze kan niet tegen labels in haar kleding of troep op haar kamer. Sarah, de jongste, is erg vergeetachtig en kan zich moeilijk focussen. Maar ze is niet extreem druk.
Mensen hebben een verkeerd beeld van ADHD: ze denken aan hyperactieve jongetjes die in de gordijnen klimmen. Dat vooroordeel wil ik veranderen. ADHD komt in zoveel soorten, het valt niet in een hokje in te delen.’
Lees verder onder de advertentie
Liever mét ADHD
‘Ik heb er bewust voor gekozen om geen medicijnen te gebruiken, ook mijn meiden gebruiken niets. Ik wil niet dat ze iets slikken wat hun hersenen verandert. Bovendien hoor je ook vaak dat deze medicijnen iemand afstompen. Dat wil ik niet, want onze creatieve ADHD-breinen bieden ook voordelen. Zo heeft Sarah een geweldig gevoel voor humor: ze is scherp en gevat. En ze kan mooi zingen en goed toneelspelen. Niet voor niets hebben veel cabaretiers ook ADHD.
Mijn meiden en ik hebben veel energie en kunnen ergens helemaal voor gaan. Ook hebben we een oog voor detail en een groot gevoel voor rechtvaardigheid. En we kunnen heel snel schakelen. Serieus: als ik de keuze zou hebben voor een leven met of zonder ADHD, dan zou ik voor mét kiezen. Ik vind mezelf een leuk mens en ben trots op mijn chaotische maar gezellige gezin.’
Iedere moeder heeft geheimen. De een eet stiekem chocolade in de badkamer, de ander liegt over hoeveel schermtijd haar kinderen écht krijgen. Maar sommige geheimen gaan verder dan kleine leugentjes om bestwil. Kaya (36) heeft een bijbaan die niet aan het licht mag komen.
Actrice en zangeres Birgit Schuurman (47) is altijd al druk, druk, druk in haar hoofd geweest. Toch kwam de ADHD-diagnose pas toen ze 45 was. Ze is samen met Sander en moeder van Chico (16) en Jimi (3).
Vandaag start de nieuwe campagne van stichting Hartekind: ‘Elk kinderhart dat stopt, is er één te veel’. Wij spraken ambassadeur, comedian en moeder van een hartekindje Nienke Plas over de roerige start van haar dochter Harley en hoe het nu met haar gaat. “Ik besef elke dag hoeveel geluk we hebben gehad.”
Een slaapfeestje voor zevenjarige meiden: cupcakes versieren, nagels lakken en een film kijken met popcorn. Klinkt als een droom, toch? Tot blijkt dat de matching pyjama’s van het feestje meer weg hebben van lingeriesetjes…
Jitske’s dochter Ivy zit sinds dit jaar op de basisschool. Elke woensdagmiddag hoopt haar dochter met iemand te kunnen spelen maar dit lukt maar zelden. Moet ik me zorgen maken, vraagt Jitske zich af?
Elke zondag vertelt een moeder over het verhaal achter het bedrag op haar bankrekening. Deze week: Op de betaalrekening van Rabia en Ivar staat precies genoeg om van rond te komen. Het bedrag dat ze verdiende met haar escortwerk tijdens haar studententijd staat veilig op een eigen rekening.