Ruim een derde van de Nederlanders gebruikt een velletje bakpapier vaker dan één keer, blijkt uit onderzoek van Waarzitwatin.nl. 39 procent denkt bovendien dat dit geen gevolgen heeft voor de gezondheid. Toch is dit niet helemaal waar, zegt Joke Herremans, expert chemische stoffen.
Lees verder onder de advertentie
“Vaak heeft bakpapier een coating van siliconen of PFAS. PFAS zijn chemische stoffen die er onder andere voor zorgen dat bakpapier water- en vetafstotend is. Bij normaal gebruik komen deze stoffen bijna niet vrij in het eten. Maar bij te hoge temperaturen of bij hergebruik van bakpapier, kunnen deze stoffen wel in grotere mate vrijkomen. Mocht je het risico liever niet willen lopen, er bestaat PFAS en siliconenvrij bakpapier – let er wel op dat je deze zelf nog moet invetten.”
Lees verder onder de advertentie
Siliconen bakvorm
Ook bij een siliconen bakvorm moet je opletten, zegt Herremans. Zo mag je de bakvorm bijvoorbeeld nooit boven de 200 graden verhitten (tenzij anders aangegeven), omdat er dan ongewenste stoffen kunnen worden gevormd. Ook is niet iedere siliconen vorm geschikt om met eten in aanraking te komen. “Pop it toys zijn bijvoorbeeld heel populaire siliconen vormen onder kinderen op dit moment. Op TikTok zie je filmpjes hoe deze vormen gebruikt worden om mee te bakken. Zoals cake, brownies en koekjes. Maar pop it toys zijn niet gemaakt om met voedsel in aanraking te komen.”
Lees verder onder de advertentie
Tips
Waar moet je dan precies op letten, als je lekker maar ook veilig wilt bakken met bakpapier en bakvormen? Herremans geeft vijf tips.
1. Zet de oven niet hoger dan de maximale temperatuur van deze bakspullen
De reden? Stoffen die in de bakvorm of het bakpapier zitten kunnen terechtkomen in het eten. Vooral als je de oven op een heel hoge temperatuur zet, kunnen er ongewenste stoffen worden gevormd. Is er geen temperatuur aangegeven? Gebruik de bakvorm dan nooit boven de 200 graden celsius en bakpapier nooit boven de 220 graden. Bij de laatste vermijd je op deze manier ook dat het papier in de brand vliegt en je net gebakken kerstkoekjes in de prullenbak moeten.
2. Leg een bakplaat nooit met bakpapier los erop in de oven tijdens voorverwarmen Ook dit zorgt voor brandgevaar. Let ook goed op dat het papier niet tegen de hete zijwanden of ijzers komt. Dat vergroot de kans dat het papier verbrandt.
3. Pas op met het gebruiken van aluminiumfolie als bakpapier Is het beslag voor de citroencake net gemixt of ligt de kalkoen klaar, maar is het bakpapier op? Gebruik dan niet zomaar aluminiumfolie als alternatief. In combinatie met zout of zuur eten kunnen er kleine hoeveelheden aluminium in het eten komen. Dat kan de smaak van het eten veranderen, maar kan op den duur ook slecht zijn voor de gezondheid.
4. Kijk of je siliconen vorm geschikt is voor het bakken Op ‘echte’ bakvormen staat vaak een ‘glas en vork symbool’ of ‘geschikt om met levensmiddelen in contact te komen’. Als je met een siliconen bakvorm wilt bakken, kies dan voor een bakvorm die voor 100 procent uit siliconen bestaat.
5. Bak de siliconen bakvorm voor Herremans raadt aan om voordat je de bakvorm voor het eerst gebruikt, deze ‘voor te bakken’. Daarmee verwijder je achtergebleven siloxanen. Dit zijn stoffen in de siliconen bakvorm die gevormd worden tijdens de fabricage. Hoe doe je dit? Door eerst de bakvorm goed te wassen met water en afwasmiddel. Vul daarna de vorm met water en olie. En zet deze vervolgens een uur in de oven op 220 graden. (Let op: bij het bakken van lekkernijen mag de siliconen bakvorm vaak niet op zo’n hoge temperatuur worden gebruikt.) De siliconen bakvorm is daarna klaar voor gebruik.
Bron: Waarzitwatin.nlOntvang elke maand Kek Mama met korting en gratis verzonden op jouw deurmat! Abonneer je nu en betaal slechts €4,19 per editie.
Yolanthe Cabau is niet alleen een succesvolle actrice, presentatrice én Kek Mama columnist, maar vooral een liefdevolle moeder. Haar zoontje Xess Xava, die ze samen met ex-man Wesley Sneijder heeft, is haar grote trots. Maar zoals dat tegenwoordig helaas vaker gaat op sociale media, krijgt ook hij te maken met ongevraagde meningen en ongepaste opmerkingen.
Soms doe je als ouders iets waar je later spijt van hebt. Of waar je je enigszins voor schaamt. Zo ook Dilara, die door een actie niet bepaald meer goed bekend staat op de school van haar dochters.
Als de school belt flitsen er tachtig scenario’s door je hoofd, geen van alle goede. Gelukkig is er niet altijd sprake van rampspoed. Zoals bij Mieke (39), moeder van Merel (15) en Xavi (3).
Je kent het wel: je doet even snel een boodschap en tegen de tijd dat je thuiskomt, is er een klein drama ontstaan. Maar dit keer geen omgekieperd pak melk of een kleuter die zijn knuffel kwijt is. Nee, er is ingebroken! Of toch niet?
Marloes (33) is redacteur bij Kek Mama en woont met vriend, peuter (3) en baby (10 maanden) in Arnhem. Ze schrijft in haar columns over hoe ze het hoofd boven water houdt in haar chaotische gezinsleven en de overgang van één naar twee kinderen. Deze week over: de eerste wendag op de basisschool.
Patrick (53) is schrijver van romans en freelance tv-redacteur. Hij woonde over de hele wereld en heeft vijf kinderen. Voor zijn column put hij uit een oneindige bron van even herkenbare als opmerkelijke verhalen over het vaderschap.