Anja en Regar Knapen gaan met hun vijf zonen en drie honden ’t liefst wildkamperen. Met hun verbouwde bibliotheekbus uit 1973 kunnen ze een maand vrij staan.
Lees verder onder de advertentie
“Zodra Regar en ik vertellen dat we weer op vakantie gaan, staan de oudste drie klaar om hun knuffels, speelgoed en beddengoed in de bus te gooien. Vaak slapen ze er de nachten voor vertrek ook al in. En als we na een vakantie thuiskomen, willen ze standaard nog een paar nachten in de tuin kamperen. Ze slapen nergens beter dan in de camper. Een jaar of tien geleden hebben we deze bus gekocht, toen waren we nog met z’n tweeën en hadden wilde plannen voor lange reizen. Daar is niet zoveel van terechtgekomen.
Lees verder onder de advertentie
Bibliotheekbus
Oorspronkelijk reed deze bibliotheekbus door dorpen en buitenwijken, zodat mensen boeken konden lenen en terugbrengen. Er was al een camper van gemaakt toen wij ’m aanschaften, maar die inbouw was niet goed meer. We hebben de bus helemaal leeggehaald en eigenhandig verbouwd tot onze ideale gezinscamper.
Met een grote keuken en zithoek voor ons allemaal, aan boord hebben we ook een douche en toilet. Voor onze vijf zonen Rejdar (6,5), Thoryn (5), Huxley (4), Arlhan (2,5) en Jherte (1) heb ik achterin bedden ingebouwd, wij slapen daarboven. De inrichting is van hout en robuust, dat is een must met vijf zonen die overal opklimmen. De buitenkant is nog niet af, die nemen we stukje bij beetje onderhanden.
Lees verder onder de advertentie
Bezienswaardigheid
We zijn nogal een bezienswaardigheid, met een bus van 11 meter lang, 2,5 meter breed en ruim 3 meter hoog. En als we lang op reis gaan hangt er nog een aanhanger achter met een auto erop. Want als we eenmaal ergens staan, haal ik de camper niet zomaar van z’n plek. Voor boodschappen en uitstapjes nemen we een Citroën Dyane met een dubbele bank mee, daar passen we net in.
Regar en ik hebben allebei ons vrachtwagenrijbewijs, maar hij zit meestal achter het stuur. Het allermooiste stuk dat we ooit hebben gereden was een pas tussen Frankrijk en Spanje. Daar kwamen we ’s nachts overheen, het uitzicht op de lichtjes van de omliggende dorpen was sprookjesachtig. Er reed verder helemaal niemand en dat was maar goed ook, zo smal was die weg.
Lees verder onder de advertentie
Zelfvoorzienend
Op deze manier reizen vertraagt en geeft rust. Je moet geen haast hebben als je met zo’n bus op pad gaat. In de zomer zakken we vaak langzaam af naar Zuid-Europa. We gaan altijd op de bonnefooi en staan zelden op campings.
“Met 400 liter water aan boord en zonnepanelen op het dak zijn we een maand zelfvoorzienend”
Lees verder onder de advertentie
We houden er niet zo van om te bellen of er wel plek is en moeten wachten tot de slagboom opengaat voor je weer kunt vertrekken. Het liefst staan we vrij, in de natuur of op een speciale camperplaats. Met vierhonderd liter water aan boord, een vuilwatertank, grote koelkast en serieuze zonnepanelen op het dak, zijn we een maand zelfvoorzienend.
Lees verder onder de advertentie
Schermloos
Regar en ik vinden het rijden fantastisch, voor de kinderen is dat vooral noodzakelijk kwaad. Zij vermaken zich onderweg overigens prima met auto’s, spelletjes en elkaar. We hebben geen tv aan boord en nemen nooit schermen mee.
“Ze vermaken zich prima onderweg terwijl we nooit schermen meenemen”
Tijdens mijn laatste zwangerschapsverlof zijn we twee maanden weggeweest en helemaal naar het zuiden van Portugal gereden. Daar hebben we vrienden bezocht die we op een eerdere reis hadden ontmoet en ook met een grote bus reizen. We trokken veel bekijks toen we met twee bussen achter elkaar aan het strand stonden.
In het midden van Portugal zijn de natuurgebieden fantastisch om doorheen te rijden en wandelen. Ik vond Almeida – dat tegen de Spaanse grens aan ligt – een mooi vestingstadje. De camperplaats daar heeft uitzicht op de brandweerkazerne en daar waren de jongens vooral van onder de indruk aangezien Regar bij de vrijwillige brandweer zit in het dorp waar wij wonen.
Op de heenweg staan we meestal bij Condé-surl’Escaut, dat ligt bij een prachtig natuurpark net over de Franse grens. En als het even kan gaan we langs bij Boer Sam. Dat is een boerderijcamping van Nederlanders die op anderhalf uur rijden van Parijs ligt, in Bois-Girault.
De eenvoud van deze plek spreekt ons aan, we wandelen graag door de bossen in de buurt, de kinderen spelen eindeloos in de stallen en zitten ’s avonds rond het kampvuur. Het is een grappig gezicht als de deur opengaat en er vijf blonde kereltjes en drie honden uit komen stuiteren. Andere camperaars komen graag een praatje met ons maken, willen weten waar we vandaan komen en kijken het liefst ook even rond in onze bus. Dat vinden we alleen maar leuk.
De kinderen spelen uiteraard het liefst in het water en op een strandje. Dat is ook helemaal prima, het is ook hun vakantie. We wisselen wandeltochten en uitstapjes sowieso altijd af met lekker spelen bij de camper of aan een meer. We zijn al een paar keer naar Lac de Vassivière gegaan, dat ligt in het midden van Frankrijk bij een groot stuwmeer. Je kunt daar mooi wandelen en op het eiland in het meer ligt een leuk kasteel.
Het enige nadeel van die plek is dat je drie kwartier moet rijden naar de supermarkt. Daar houden we rekening mee als we die kant op gaan, voor we de camper neerzetten gooien we koelkast helemaal vol. Dan kunnen we weer even vooruit met z’n allen.”
Lees verder onder de advertentie
Doen
Bij de bergen
We wandelen graag in de omgeving van het Meer van Annecy. Van daaruit kun je op verschillende plekken de Franse Alpen in en is het uitzicht overal anders.
Adelijk
Op een eiland in het midden van het Meer van Vassivière ligt een klein kasteel. Leuke plek om met kinderen naar toe te gaan. Er worden regelmatig activiteiten georganiseerd.
Gondeltour
Grotten van Le Gouffre de Padirac in de Lot, met een gondel vaar je over een ondergrondse rivier door de verschillende ruimtes van de grot. Heel indrukwekkend!
gouffre-de-padirac.com
Lees verder onder de advertentie
Zien
Rots naar grot
Carvoeiro is een mooi wit stadje boven op een rots. Tussen de kliffen zijn verschillende strandjes. Tip: volg het houten wandelpad vanuit het centrum tot aan de rotsformaties en zeegrotten van Algar Seco.
Verborgen parel
Faia Brava is een indrukwekkend natuurreservaat in het noorden van Portugal. Er leven veel zeldzame dieren en het is een prachtig gebied om in te wandelen. Het is vrij toegankelijk en is een natuurcamping. Ook een optie: een safaritour of gierenexcursie.
naturaiberica.nl/faia-brava
Slapen
Relaxed
In het Loiredal ligt de familiecamping van Boer Sam en Marieke. Hier hangt een ongedwongen, relaxte sfeer en de omgeving is fantastisch.
bois-girault.comWater en groen
Tussen het strand en de jachthaven van het Meer van Vassivière ligt een rustige camperplaats met uitzicht op het water en de bossen. Een van onze lievelingsplekken.
Overal bomen
Ook de camperplaats bij Condé-sur-l’Escaut staat op onze lijst met favorieten. Aan het water en omgeven door bossen. Deze plek ligt net over de Franse grens en is dus ideaal voor de heen- en/of terugreis. Wij vinden onze camperplaatsen altijd op campercontact.comMet een abonnement op Kek Mama geniet je van mooie voordelen:*Goedkoper dan in de winkel*Lees elke maand als eerst Kek Mama*Gratis verzondenAbonneer je nu en betaal slechts €4,19 per editie.
Een fijne oppas vinden is een zegen. Want als ouder is het een klein wonder als je iemand vindt die je leuk vindt, betrouwbaar is én altijd beschikbaar. Maar soms bezorgt zo’n zegen je ook bijna een hartaanval. Als je een Tikkie van 800 euro krijgt bijvoorbeeld.
Zangeres Eva Simons, die dit jaar de rol van Maria speelt in The Passion, deelt een intens persoonlijk verhaal. Tijdens een repetitie voor de paasvertelling kreeg ze een miskraam. “Het was intens verdrietig.”
Weet je wat jij op dinsdag moet doen? Nee, geen was vouwen of kind nummer drie ophalen van zwemles. Dinsdag is dé dag om je vakantie te boeken. Dat is niet zomaar een moedergevoel, maar keihard onderzocht door de CheapTickets.nl.
Iedere ouder maakt fouten. Kleine, grote, gênante – het hoort erbij. En meestal kun je er achteraf hartelijk om lachen. Maar soms ook niet. Carlijn baalt nog altijd dat haar dochter zilveren tanden heeft door haar fout.
“Ik vroeg het eigenlijk gewoon voor de grap…” Dat schrijft de 28-jarige Natallia Tarrien over het moment dat ze ChatGPT raadpleegde vanwege een vreemd gevoel in haar kaak. Wat begon als een onschuldig gesprekje met een chatbot, eindigde met een spoedopname, een bevalling en… het redden van haar leven.
Het kabinet presenteert de voorjaarsnota met maatregelen die de portemonnee van veel Nederlanders raken. Belastingverhogingen en een verlaging van het kindgebonden budget staan centraal in de plannen om de begroting sluitend te krijgen.